Sabit Fiyatlı Kargo
Haftanın her günü Canlı Destek

Kurşun kalemin kısa hikayesini (tarihçesini) anlatacağım bugün sizlere değerli okuyucu arkadaşlar. Bu ismi çok ilginç bir şekilde alıyor. 


Bu sayfayı ziyaret amacınız eğer kurşun kalemin neden "Kurşun Kalem" ismini aldığı ise 15. YY'da grafit madenin kurşun madeni zannedilmesinden dolayı bu ismi alıyor. Daha sonraları kurşun madeni olmadığı anlaşılsa da kurşun kalem olarak kullanılmaya günümüze kadar devam edilmiştir. Adı çıkmış dokuza inmez sekize misali :)


İlk kurşun kalem ne zaman ve kim tarafından bulundu?

Kurşun kalem Nicolas-Jacques Conté tarafından 18. YY'da Fransa'nın grafit ithal edememesinden dolayı, toz grafit ve kilin tahta çubuklarla birlikte fırınlanması sonucu bulunmuştur. Nicolas-Jacques Conte ressam, baloncu, subay ve aynı zamanda mucittir. 


Üstteki kalem bilinen en eski kalem olup, 1630'da yapılan ahşap bir evde bulunmuştur. (Resim : Faber-Castell)


Ayrıca, kurşun kalemlerle ilgili bir isme daha yer vermek istiyorum. O isim ise Ebenezer Wood'dur. Neden bu isme yer verdiğime gelecek olursak, kendisi kalem fabrikası sahibi olan bu insan kalem üretimini otomatikleştirmek için çalışmalar yürütmüş ve bazı teknikler geliştirmiş. Bu teknikleri patentlemeyip isteyenlerle paylaşmış olduğu için bu ulvi davranışından dolayı paylaşmak istedim. Bugün burada banada ilham vererek, paylaşmayı bilen herkese teşekkür ediyor ve paylaşmayı bilmeyen herkese paylaşmayı öğrendiğimiz süreçleri güzel bir şekilde yaşayarak öğrenmeyi diliyorum.


Dilerseniz ayrıca, aşağıdaki bağlantıdan satışını gerçekleştirdiğimiz kurşun kalemlere ulaşabilirsiniz.


https://www.polikrami.com/6068-kursun-kalemler.html 


Kaynaklar: 

https://www.bilgiustam.com/kursun-kalem-kursundan-mi-yapilir/ (Fikir)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kur%C5%9Fun_kalem (Genel Bilgiler)

https://www.google.com (Yardımcı araç)

https://www.brainpickings.org/2013/06/24/history-of-the-pencil/ (İlk kalem resmi)


Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz, gerekli alanlar işaretlenmiştir.*