₺500 üzeri tüm alışverişlerde kargo ücretsiz.
Pazartesi ila Cuma günleri Canlı Destek
media

Bu yazıda dereceli kalemlerin tanıtımı yapılacak, derecelerin ne anlama geldiği açıklanacaktır. Hobinizi daha profesyonel bir hale getirmek istiyorsanız blog yazılarımızdan yararlanabilir, youtube kanalımızı takip edebilirsiniz. Keyifli okumalar…Dereceli kalemler karakalem tekniği ile çalışmalar yapılırken kullanılır. Dereceli kalemlerin üretilmesinin sebebi şudur; çizim yaparken bazı bölgeler koyu bazı bölgeler daha açık olmalıdır. Elimizde tek dereceli bir kalem olursa açık olması gereken bölgelerde hafifçe çizmek, koyu olması gereken bölgelerde ise bastırmamız gerekir. Bu ilkel bir yöntemdir. Bu yüzden dereceli kalemler üretilmiştir. Çizimde hangi bölge için hangi kalemin gerektiğine karar verip daha profesyonel çizimler yapabilirsiniz. Zaten bir kalemi bastırıp, hafif kullanarak istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. 


Kalemler H-B arasında derecelendirilir. H = hard yani sert demektir. Görselde de görüldüğü üzere H dereceli kalemler daha açık renktir. Bunun sebebi sert olmasıdır. Kalem ne kadar sert ise o kadar açık renk iz bırakır. H derecesinde numara büyüdükçe sertlik derecesi artar. 


HB iki derece arasında yer alır. Görselde görüldüğü üzere arada bir geçiş oluşturur. H dereceli kalemler kullanırken kâğıtta ses çıkarır HB derecesine gelindiğinde bu ses fark edilir derecede azalır. B = black anlamına gelir. B derecesinde numara yükseldikçe yumuşaklık ve koyuluk artar. Bu derece daha çok gölgeleme işlemi için kullanılır ve yayma işlemi için de elverişlidir. Numara büyüdükçe kâğıttan çıkan ses azalır ve gittikçe kremsi bir yumuşaklık hissedilir. Kalemin ucu yumuşak olduğu için diğer derecelere göre daha kalın üretilir. Kullanırken çok bastırırsanız ufalanma meydana gelir. Sert kalemler ışığı daha çok yansıtırken, yumuşak uçlu kalemler yansıtmaz. 

  • Tarafından Yazıldı : Seda Kiraz
  • Jan 25, 2023
  • Kategori: Genel
  • Yorumlar: 0
Benzer Yazılar
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz, gerekli alanlar işaretlenmiştir.*