₺500 üzeri tüm alışverişlerde kargo ücretsiz.
Pazartesi ila Cuma günleri Canlı Destek
media

Karakalem Baston Şeker çizimi çalışmamıza başlamadan önce çalışmamız ile ilgili ön bilgi vermek istiyoruz. Bu yazı dizisi öykü ve resim sanatının harmanıdır. Kurdelenin öyküsü ile başladığımız bu yazı dizimize baston şeker ile devam ediyoruz. Bu dizide küçük, tatlı bir kızın heyecanına eşlik edecek bunun yanında bizimle karakalem çalışması yapmış olacaksınız. Keyifli okumalar/izlemeler…Kurdeleyi çözdü ve hediye paketinin bantlarını tek tek özenle açtı. Paketi çıkardı ve katlayarak kenara koydu. Ortaya çıkan kutu hala hediye ile ilgili bir ipucu vermiyordu. Kutuyu önüne koydu ve yavaşça açtı. Gördüğü hediye karşısında gözlerine inanamadı. Kutunun içinde onlarca baston şeker vardı. Küçük kız baston şekeri çok sever ancak anne babası yemesine izin vermezdi. Bu yüzden kutuyu kucakladığı gibi odasına koştu. Anne ve babası uyanmasın diye çok sessiz davranmaya çalışıyordu. Heyecandan kalbi o kadar hızlı atıyordu ki anne babasının kalbinin sesini duyacağından bile korktu. Aceleyle yatağının altına yöneldi. Tozlu yatak altına kutuyu yerleştirdi ve yatağının örtüsünü düzeltti. Sonra yatağına çıktı ve uyumak üzere yattı. Ancak içi rahat etmedi. Tekrar yatağından indi ve hediye kutusunu kontrol etti. Ardından tekrar yatağına çıktı ve ertesi sabah şekerlerini yerinde bulamamanın korkusuyla gözlerini yumdu. Ya annesi ve babası ondan önce uyanıp şekerlerini alırlarsa?


Ertesi sabah küçük kız erkenden uyandı ve ilk işi yatağının altındaki şeker kutusunu kontrol etmek oldu. Annesi ve babası henüz uyanmamıştı. Eline bir şeker aldı ve parlayan gözlerle şekerine baktı. Bir yandan kalbi hızlı hızlı çarpıyor annesi ve babası uyanmadan önce şekeri yemek istiyordu. Heyecanla şekerin paketini açtı. 


Şimdi küçük kızın yiyebilmesi için baston şekeri çizmelisiniz.


Gerekli materyaller

Kurşun kalem

Silgi

Kâğıt


baston-sekeri

Kâğıda düz bir çizgi çizelim. Bu çizgi baston şekerin dış hattı olacak.

Baston Şekeri Karakalem 2

1 cm kadar aralık verip aynı boyda bir çizgi daha çizelim.

baston-sekeri-karakalem-3

İkinci olarak çizdiğiniz çizgiden baston şekerin kıvrımlı kısmını yapın. Burası iç hat.

Baston Şekeri Karakalem çalışması

Aynı aralığı koruyarak dış hatta ait olan çizgiyi de aynı şekilde kıvırın. Bu şekilde kabaca bir baston görünümü elde ettik.

Karakalem Baston Şeker

Alt ve üst kısımda kalan açıklıkları hafif bombeli bir şekilde kapatalım. Şeker yuvarlak bir yapıya sahip olduğu için bombeli olması gerekir.

Karakalem Baston Şeker 6. Görsel

Şekerimizin kırmızı şeritlerini çizmeye başlayalım. Şeritleri düz bir şekilde çizmemeye özen gösterin. Şeker yuvarlak olduğu için şeritleri hafif dalgalı bir biçimde çizmeniz gerekir.

Karakalem Tekniği ile Baston Şeker

Bu şekilde şeritleri tamamlayın.

Karakalem Tekniği ile Baston Şeker

Şekerin iç hat kısmına gölge yapmaya başlıyoruz. Gölge çizgilerini bir önceki yazıda ayrıntılı bir şekilde tarif etmiştik. Burada gölge yaparken çizgileri düz değil hat çizgisinden ortaya gelirken hafif eğimle yapmanız gerekir. Bu da şekere yuvarlak görüntüsünü verir.

Karakalem Baston Şeker 9

Dış hat çizgisine de aynı işlemi uygulayın. Gölgelendirme yaparken hat çizgisinden başlayıp orta kısma gelirken çizgiyi silikleştiriyoruz. Bastonun kıvrık iç kısmındaki gölgeyi koyulaştırın çünkü orası daha fazla gölgede kalır.

Karakalem Baston Şeker 10. Görsel

Yapılan şeritlerin iki ucundaki çizgileri koyulaştırın. Şerit kırmızı olduğu için resimde daha koyu renk görünmesi gerekir.

Karakalem tekniği Baston Şeker yapımı 11

Az önce yaptığımız gibi şeritlerin içini tekrar gölgelendirin.

Karakalem Baston Şeker

Resmimizin son hali bu şekildedir.

Küçük kız paketini açtığı şekeri büyük bir iştahla yedi. Boş paketi kutunun içine koydu ve yeniden yatağının altına yerleştirdi. Yatak örtüsünü güzelce örttü ki anne ve babası şekerlerini yemesin. Aklına şömine üzerindeki çoraplar geldi. Heyecanla kapıya koştu. Kapıyı sessizce çıkabileceği kadar açtı ve kapının arasından kayarak odadan çıktı. Çıplak ayaklarının parmak ucuna basarak şöminenin önüne gitti ve çorapların dolu olduğunu görünce daha çok heyecanlandı. Yine parmak ucuna kalktı ve elini çorabın içine soktu. Hediyesini çıkarmadan önce eliyle yokladı ve yavaşça hediyeyi çıkardı.

Konu ile ilgili ürünler
Yorumlar: 0

Yorum yok

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz, gerekli alanlar işaretlenmiştir.*